MB Klubo nariai susipažino su Vilniaus miesto eismo valdymo sistema15 lapkričio 2009

mbk_20091115_01

SĮ „Susisiekimo paslaugos“ rūpinasi visų rūšių kelių transporto eismu Vilniaus mieste – organizuoja visuomeninio transporto darbą, administruoja mokamo parkavimo   zonas, valdo šviesoforų, išdėstytų visame mieste, sistemą. 2009-ųjų lapkričio 12 dieną Lietuvos MB Klubo nariai apsilankė šios įmonės Eismo organizavimo skyriuje,  kuriame dirbantys žmonės ir prižiūri visus Vilniaus šviesoforus.

Sutartu laiku Mercedes-Benz mėgėjus pasitiko labai miela Eismo skyriaus darbuotoja Monika, tądien dirbusi vakarinėje pamainoje. Pirmiausiai ši itin komunikabili ir gerai išmananti reikalą mergina išsamiai papasakojo su kokiomis susisiekimo problemomis šiandien susiduria miestas ir kokie uždaviniai sprendžiami siekiant jas efektyviai įveikti. Buvo įdomu išgirsti kaip viena ar kita problema atrodo viso miesto kontekste – paaiškėjo, kad pažvelgus iš šalies dažniausiai viskas atrodo gerokai sudėtingiau, negu sėdint už vairo.

Vėliau buvome supažindinti su eismo stebėjimo sistema ir naudojamomis priemonėmis. Vaizdo stebėjimo kamerų pagalba pasižvalgėme po įvairias sankryžas, kuriose net ir vėlyvą ketvirtadienio vakarą vyko labai intensyvus eismas. Kai kas žinojo, o kai kam buvo naujiena, kad visų stebėjimo kamerų vaizdas yra transliuojamas ne tik Eismo valdymo skyriaus specialistams, tačiau ir per viešai prieinamą tinklapį www.sviesoforai.lt, kur kiekvienas norintis gali pasižiūrėti, kad vyksta gatvėse, o taip pat sužinoti optimalų planuojamos kelionės maršrutą. Tiesa, dėl techninių priežasčių specialistai mato nepalyginamai geresnės kokybės vaizdą, kuri mums nėra būtina.

Šviesoforų sistema buvo pristatyta ne mažiau išsamiai, kaip ir eismo stebėjimo priemonės. Sužinojome tiek apie sistemos galimybes, tiek apie valdymo būdus, tiek apie tai, kaip aptinkami bei šalinami gedimai. Itin intriguojantis dalykas – šviesoforų programos. Ne vienam buvo kilęs klausimas kodėl anksčiau lengvai nuspėjami šviesoforai jau kuris laikas dirba labai skirtingais režimais. Pasirodo dalis šviesoforų dirba ypač sudėtingu režimu, kurio pagalba jiems kas 10-15 minučių automatiškai sukuriama nauja programa, besiremianti vos keleto minučių senumo duomenimis apie eismo srautus konkrečiose gatvėse ir sankryžose. Visa ši nepaprastai sudėtinga sistema veikia išties galingos aparatinės bei programinės įrangos pagalba. Patikima žinomų gamintojų įranga patalpinta specialioje salėje su vietine klimato kontrolės, nenutrūkstamo energijos tiekimo bei priešgaisrine sistemomis.

Žinoma, neapsieita ir be karštų diskusijų apie konkrečias gatves ir sankryžas, tačiau Monika maloniai patarė problema aprašyti ir atsiųsti arba jiems, arba miesto savivaldybei – tokiu būdu mes patys galime aktyviai dalyvauti sostinės eismo sistemos valdyme bei tobulinime. Neapsieita ir be netikėtumų – buvo gautas pranešimas apie sugedusį šviesoforą, o mes turėjome progos pamatyti, kaip greitai ir efektyviai tokiose situacijose dirba Eismo valdymo skyriaus specialistai. Jų pastangas galime įvertinti praktikoje – nors sistema dar nėra tokios apimties ir funkcionalumo, kokios reikėtų Vilniui, jau sumažėjo automobilių kamščiai, pagreitėjo susisiekimas, sumažėjo eismo įvykių, teigiami pokyčiai pastebimi ir oro taršos tyrimų rezultatuose.

Ekskursijoje planavome užtrukti vos pusvalandį, tačiau pusantros valandos pralėkė nepastebimai. Mercedes-Benz mėgėjai įsitikino, kokį didelį darbą nuveikia Eismo valdymo skyriaus darbuotojai ir jų valdoma sudėtinga šviesoforų sistema. Dėkojame visiems SĮ „Susisiekimo Paslaugos“ darbuotojams už rūpestį mūsų patogumu bei saugumu Vilniaus gatvėse, o Eismo valdymo skyriaus darbuotojai Monikai – už įsimenantį pasakojimą.

Asociacija MB klubas – MB judėjimo Lietuvoje lyderis!
Savanorių pr. 16, 03116 Vilnius